A környezetszennyezés olyan méretek ölt már világszerte, melyet csak közös összefogással lehet megfékezni. Ha minden háztartás képes lenne legalább egy hónapon keresztül a műanyag mentes élet kivitelezésére, már fellélegezhetne a bolygónk!
A műanyag folyamatos gyártása, ezáltal a rendszeres kereslet az egyszer használatos műanyag palackokra, flakonokra még messze van a csökkenéstől. Azonban vannak kezdeményezések, olyan társadalmi szervezetek bevonása, melyek ötletekkel, új, természetbarát anyagokkal támogatják a műanyag mentes háztartások működését.
A PET palackok rendszeres vásárlása az egyik legkárosabb kereskedelmi lépés, amit a bolygónk ellen tesz az emberiség
A műanyag gyártása során olyan mennyiségű mérgező anyag szabadul ki a gyárakból, melyek a környező városok, falvak lakóit évtizedeken át folyamatosan mérgeznek. A műanyag egyik alapanyaga a kőolaj, amely a szervezetbe kerülve nem képes a természetes kiürülésre. Kizárólag egyetlen nap alatt 12-13 millió tonna kőolajat termelünk és használunk el!
Belegondoltál már abba, hogy a műanyagokból káros anyagok oldódnak ki, tehát azok, amiket ezekből megiszol vagy megeszel, azok már lerakódnak a szervezetedben és megbetegedéseket okozhatnak?
A szennyezett, toxikus anyagok, melyek a gyárakból kikerülnek, komoly károkat okoznak a környező városok, falvak lakóinak a szervezetében, mint például koraszülések, légzőszervi vagy rákos megbetegedések, melyek megelőzhetőek lennének a műanyag gyártásának visszaszorításával és kereskedelmével.
A harmadik világ és a műanyaggyártás
Az óriási méretű műanyaggyártás a szegényebb országok lakóit is érintik. Több ország azért, hogy később fel tudják majd használni a műanyag szemetet, sok legális, de még több illegális személylerakót tartanak fenn. A szegényebb országok lakói ezeken a helyeken rendszeresen válogatnak, palackokat gyűjtenek össze, hogy azokat pénzre váltva beadják újrahasznosítására. Ők eleve ki vannak téve számtalan megbetegedés kockázatának. Ezek a legális vagy illegális telephelyek, de maga a kommunális hulladékfeldolgozás sem képes az összes műanyag tárolására. Emiatt több tonnányi hulladék végzi a tengerek, óceánok fenekén vagy a partok mentén.
Teknősök és a műanyag
A tengeri élővilág jelentős része, főleg azok, amelyek a partok környékén élnek megszenvedik ezt az óriási mennyiségű szemetet, többségük belehal a toxikus mérgezésbe, de olyan is akad, amely továbbadja, ezáltal megbetegítve az utódokat. A tengeri madarak 60%-ban, a teknősök 100%-ban találnak rendszeresen műanyag hulladékokat! A toxikus műanyag lerakódik mind az állatok, mind az emberek szervezetében, ezáltal tovább mérgezve azt.