Manapság egyre nagyobb aggodalomra ad okot a mikroműanyagok jelenléte környezetünkben. Nem csak a tengerekben és az óceánokban találkozhatunk velük, hanem a folyóinkban és az ivóvízünkben is. Különösen aggasztó, hogy a hazai Felső-Tisza nemzetközi összehasonlításban is súlyosan szennyezett. Azonban mi is pontosan az a mikroműanyag és miért okozhat egészségügyi problémákat a fogyasztásuk? Erről fogunk a szóban forgó cikkben bővebben beszélni.
A mikroműanyagok egészségügyi hatásai
A mikroműanyagok hatása a szervezetünkre
Az apró műanyag részecskék könnyen bejutnak a szervezetünkbe, ivóvíz vagy élelmiszerek fogyasztásával. Az emberi szervezetbe bejutó, egyre növekvő mennyiségű mikroműanyag által okozott egészségkárosodások számos káros hatással járnak a szervezet egészére.
A mikroműanyagok bejutása az emberi testbe komoly egészségügyi kockázatot jelent a következők miatt:
Az ivóvízben lévő mikroműanyagok hatásai
Az egészségügyi kockázatok között szerepel a gyulladásos bélbetegségek kialakulása az emésztőrendszerben, illetve a mikroműanyagokhoz kapcsolt adalékanyagok toxikus hatása az emberi szervezetre. A szennyezés feltárása érdekében elengedhetetlenül fontos a szisztematikus és konzisztens mérési gyakorlat bevezetése, illetve az egészségügyi kockázatelemzések megerősítése. További intézkedések, mint például az újrahasznosítás és a fenntarthatóbb termelési folyamatok bevezetése, valamint a társadalmi tudatosság növelése is szükséges ahhoz, hogy csökkentsük a mikroműanyagok okozta környezeti és egészségügyi kockázatot.
Egészségügyi kockázatok
Kioldódó adalékanyagok
A kutatások igencsak bonyolultak, hiszen nem csak a mikroműanyag jelenlétére, hanem belőle kioldódó adalékanyagokra és a gyártás során felhasznált monomerek maradványaira is szükség lenne a vizsgálatokhoz. Az adalékanyagok sokszor nagyon károsak és jelentős kockázatot jelentenek az egészségre, így a mikroműanyag jelenléte nemcsak önmagában jelent veszélyt, hanem ezen anyagok jelenléte is megnöveli az egészségügyi rizikófaktorokat.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) figyelmeztetett a mikroműanyagokból kioldódó adalékanyagok veszélyeire, amelyek különösen a mesterséges édesítőszerek, az antibiotikumok, a hormonok terén jelentkeznek. Ezek az adalékanyagok ugyanis a mikroműanyagokhoz hasonlóan felhalmozódnak a szervezetünkben és hosszútávon súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. Különösen aggasztó, hogy ilyen adalékanyagok nagy mennyiségben vannak jelen nemcsak az ivóvizeinkben, hanem az ételünkben és az italainkban is. Az adalékanyagok mellett a gyártás során felhasznált monomerek maradványai is jelen vannak a mikroműanyagokban. Ezek a vegyületek szintén nagyon károsak az egészségre, és nagy mennyiségben fordulnak elő a mikroműanyagokban.
A szennyezett ivóvíz fogyasztása hosszú távon súlyos egészségügyi problémákat okozhat, így azonnali intézkedésekre van szükség, hogy minimalizáljuk az adalékanyagok és a monomerek maradványainak jelenlétét az ivóvizeinkben.
Az előállításhoz felhasznált monomerek maradványai
Az előállításhoz felhasznált monomerek maradványai környezeti és egészségügyi kockázatokat jelentenek, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni. A plasztikgyártás során az ún. monomereket polimer láncok hosszabbítására használják. Azonban az anyag előállítása során keletkező maradványok a vizeinkben, élelmiszereinkben és levegőnkben megjelenő mikroműanyagok között végzik. Ezek a kemikáliák egyre nagyobb egészségügyi kockázatot jelentenek, mivel hozzájárulnak a műanyagok eredeti káros anyagainak, valamint a mikroplasztikokhoz társuló adalékanyagok kiválasztódásához. A monomerekkel és műanyag darabosodással kapcsolatos kockázatokat sajnos nem vizsgálják eleget, a víz- és élelmiszer-biztonságnak pedig nem kellene erről megfeledkezni.
– A monomerekből származó maradványok a mikroműanyagszennyezés egyik legnagyobb forrása
– A monomerek szerepe nem csak a műanyagok előállítása során, hanem a termékek élettartama alatt is fontos
– Az előállított műanyagok jelentős mértékben tartalmazhatnak káros anyagokat és adalékanyagokat
– Az ivóvíz háromnegyedét az élelmiszerláncból nyerjük, és a műanyag csomagolóanyagok az élelmiszerekkel együtt maradják a monomereket tartalmazó anyagokkal
– Az előállításhoz felhasznált monomerek maradványainak vizsgálatára és a mikroműanyagszennyezés mérséklésére van szükség a környezeti és egészségügyi kockázatok minimalizálása, valamint a társadalmi felelősségvállalás érdekében
Az ivóvízben jelenlévő adalékanyagok és maradványok hatásai
Budapestnél már emelkedett szennyezettség
Az egészségügyi szakemberek mindenképpen felhívják a figyelmet, hogy a mikroműanyagokban található káros anyagok hatásainak kockázatai folyamatosan vizsgálat alatt állnak. Ugyanakkor az is tény, hogy Budapest mellett a Felső-Tisza is súlyosan szennyezett, ami arra késztetheti az illetékes hatóságokat, hogy sürgősen intézkedéseket tegyenek a szennyezés mérséklése és a lakosság egészségének védelme érdekében. Jelen pillanatban azonban még mindig hiányzik a szennyezés és az egészségkockázatok részletes mérése és elemzése. Ezzel párhuzamosan a mikroműanyagok ürülése és az elmaradhatatlan maradandó károsodások lehetősége az emésztőrendszerben további veszélyeket jelentenek. Ezek miatt nagyon fontos, hogy minél előbb megvalósuljanak a megelőző intézkedések a szennyezés mérséklése és az ivóvíz minőségének védelme érdekében.
A műanyagokkal együtt megjelenő káros anyagok veszélyei
Azt már biztosan mindenki hallotta, hogy a mikroműanyagok jelenlétének környezeti és egészségügyi kockázatairól van szó. De kevesen tudják, hogy a műanyag szennyeződés más káros anyagokat is magával hoz. És ezek a káros anyagok alkalmasak akár az emberi szervezetbe is bekerülni a vízzel való érintkezés útján.
Az érintkezésre és a folyóvizekbe mosódásra került műanyagok mellett a falakról lepattogó festékek, az utakon dörgölődő autógumik, az erózió miatt a földből kimosódó anyagok és az ipari hulladékok szintén jelentős mennyiségű káros anyagot tartalmazhatnak. Ezek a szennyezőanyagok akár a vízben oldódva is az ivóvízben landolhatnak. Az egészségünkre gyakorolt hatásuk tekintetében azonban még sok ismeretlen van. A műanyagokhoz tartozó kemikáliák között az általánosan használt monomerek mellett találunk olyan anyagokat is, amelyek kedvezőtlen hatást gyakorolhatnak a hormonrendszer működésére. A káros anyagok között megtalálhatóak a biszfenol A és az élelmiszerekben is általánosan használt ftalátok. Ezen anyagok hosszú távú jelenléte a testben pedig akár egészségkárosodást is okozhat. Ezért is nagyon jelentős a szennyezés megfékezése, hiszen ezzel nem csak a műanyagokat, hanem azokkal együtt a káros anyagokat is sikerül kivonni az ivóvizekből és a természeti környezetből. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy saját magunk is tehetünk a védelemért, és a kisebb méretű műanyagokat tartalmazó kozmetikai termékek és tisztítószerek használatát is kerüljük. Környezettudatos döntéseinkkel együtt pedig biztosíthatjuk jövőnk és az élővilág védelmét is.
Hiányzó mérések és kockázatelemzések
Az ivóvízben lévő mikroműanyagok hatásainak feltárásához elengedhetetlen a rendszeres mérések és kockázatelemzések végzése. Sajnos jelenleg még nincs megfelelő figyelem a probléma iránt, és a szakemberek szerint a hiányzó adatok és kutatások komoly akadályt jelentenek az egészségügyi kockázatok felmérésében és a megfelelő intézkedések meghozatalában.
A mikroműanyag szennyezésre vonatkozó mérésekkel kapcsolatban a következők állnak rendelkezésre:
A mikroműanyagok ürülése a szervezetből
Az emberi szervezetbe bejutó mikroműanyagoknak ki van téve mindenki, aki a modern társadalomban él. Azonban a jó hír az, hogy a mikroműanyagok nagy része a gyomor-bél traktustól elhagyja a testet és ürül. Az orvosi kutatások azonban azt mutatják, hogy a felszívódó mennyiség is egyre növekszik, és kifejleszthet olyan betegségeket, mint a gyulladásos bélbetegség vagy a vastagbélrák.
Az emberi szervezetből a mikroműanyagok nagy része a széklettel együtt távozik, de a bennmaradó mintegy 10% felszívódhat és káros hatásokat okozhat. Az Apróságok Az Egészségünkért mozgalom szerint évente közel 90 000 mikroműanyagrészecskét juttatunk a testünkbe, ha palackozott italokat fogyasztunk, ellentétben azzal az átlagos 4000 darabbal, amit csak csapvízzel fogyasztó embereknek kell összeszedniük. Azonban az orvosok még nem állapítottak meg egyértelmű mennyiséget vagy koncentrációt, amelynél a mikroműanyagok károsak lennének az emberi szervezetre. A szervezetből történő kiürülésen túl a megoldás lehet a szennyező forrásainak megszüntetése és a megelőzés. Azt ajánljuk, hogy mindenki, aki tudatosan szeretné megvédeni az egészségét, elkerülje a kozmetikai termékekben található mikrogömbök és mikroszemcsék használatát, és inkább válasszon olyan tisztítószert és kozmetikumot, amelyek nem tartalmaznak mikroműanyagokat. Az egészséges életmód és a tudatos vásárlás a lehető legjobb módja annak, hogy megvédjük magunkat és a környezetünket a mikroműanyagok okozta káros hatásoktól.
A maradandó károsodások lehetősége az emésztőrendszerben
A tudósok azt javasolják, hogy a mikroműanyagok fogyasztásának korlátozása kulcsfontosságú a maradandó károsodások megelőzése érdekében.
– Az emberi test általában hatékonyan eltávolítja a mikroműanyagokat, azonban a nagyobb mennyiségű mikroműanyag fogyasztása hosszú távon károsodást okozhat az emésztőrendszerben.
A szennyezés mérséklésének lehetőségei
A fontosság jelentősége és a szükséges cselekvések
Fontos hangsúlyozni, hogy a mikroműanyag szennyeződés a jövőnk alapvető éltető forrásai közé tartozó vízünkben már jelen van. Annak ellenére, hogy a hazai ivóvízbázis még nem veszélyeztetett, a folyóink közül a Felső-Tisza súlyosan szennyezett, valamint Budapestnél is jelentősen megnövekedett a szennyezés az elmúlt években. Ráadásul vizeinkben nem csak mikroműanyagok, hanem azokhoz társuló veszélyes adalékanyagok is előfordulnak, amiket az Egészségügyi Világszervezet is aggasztónak tart.
Még aggasztóbb, hogy jelenleg nem készül rendszeres mérések és az ezekre épülő egészségügyi kockázatelemzések sem, pedig a vízhálózatban használt anyagok kopása is szennyezőforrást jelenthet, miközben még nem is tisztázottak a szennyezés lehetséges mérséklésének módszerei sem. Ezért nagyon fontos, hogy minél előbb cselekedjünk, és a környezettudatos életvitel ne csak egy divatos szó legyen, hanem mindannyiunk számára alapvető érték. Ennek érdekében javasolhatóak a következő cselekvések: